Як і де продати веб-бізнес

За 3,5 роки роботи над веб-проєктами від 0 до 1 (пошук проблеми, створення першої версії, запуск, результат чи його відсутність), десяток мені вдалося продати. Причини дві: мені стає нудно, або результат не дотягнув до очікувань.

У квітні 2021 новий власник з’явився і у мікро-сааса Silent Inbox, який я запустив у вересні 2020. Ця нотатка відповість на базові запитання тих, хто теж хоче продати проєкт.

Одразу після продажу ми з партнером запустили ще два мікро-сааси: Apigum — тулза для підключення Гуглотабличок до будь-якого API та Contact Notes для Gmail — нотатник до контактів не виходячи з інбокса.

Що можна спробувати продати

У проєктах вартістю від $1,000 до $50,000 єдине, що може зацікавити потенційного покупця — це результати.

Піраміда результатів складається з двох секцій: дохід (на вершині) та користувачі. Наявність потоку доходів цінують у 5 разів вище за наявність користувачів. Адже це означає, що ви придумали і встигли протестувати бізнес-модель. Покупець завжди думає про швидкість перезапуску та можливість масштабування. Тому надасть перевагу проєкту з бізнес-моделлю, навіть якщо він дуже мало заробляє.

Якщо у вас 100 користувачів і вони генерують $100 на місяць упродовж кварталу, ви отримаєте увагу від кожного гравця ринку, який зараз у пошуку. Якщо у вас 1000 користувачів і $0 доходу, лише ті, хто не зміг купити проєкт з бізнес-моделлю, звернуть увагу. І запропонують половину від бажаної ціни.

Проєкти без доходу й користувачів не складають цінності для ринку. Я часто бачу як на майданчиках продають «поробки» без результатів за умовні $1000. Мовляв, щоб покрити хоча б частину витраченого на програмування часу. Марна спроба. Потенційному покупцеві всеодно скільки часу і на що ви витратили. А зважаючи на «гівнокод ранніх стадій», він купить собі тільки проблеми.

Без доходу чи користувачів проєкт нікому не потрібен. Закрийте його і спробуйте запустити ще щось.

Що цікавить потенційних покупців

Якщо результати є, ви отримаєте перелік запитань. У кожного він свій, тому покажу ті, що перетинаються. Не скупіться на слова, чесно відповідайте на питання, пропонуйте ідеї, підтверджуйте сказане.

Витрати. Бажано $0. Це кейс Silent Inbox, бо він хоститься на Гуглоплатформі, та використовує кілька безкоштовних інструментів. Це скоріше виключення. До витрат на рівні $50/м ставляться нормально. Якщо вам це видається неймовірним, подивіться економіку Nomad List.

Бізнес-модель. Найбільше балів отримує «підписка». Але якщо користувачі купляють повторно з відомою періодичністю, це не набагато гірше.

Дохід. Базові показники: місячний, річний, ріст за останні 3 місяці, відтік.

Маржинальність. Не менше 70%.

Користувачі. Кількість та якість, яка вимірюється «поверненням» за період (день, тиждень, місяць — залежить від проєкту).

Обслуговування. Що належить до основних технічних вузлів? Які технології використані? Скільки годин на тиждень витрачаєте для підтримки проєкту на поточному рівні — технічному та операційному? Рекомендую автоматизувати та оптимізуйте все, що можна.

Маркетинг, продажі. Що вже робили? Що мало/не мало результати і чому?

Підтвердження. Потенційний покупець попросить гостьовий доступ до всіх важливих показників — дохід, аналітика, статистика розсилки. Там, де це неможливо, попросить дзвінок та презентацію екрану.

Причини. Чому продаєте? Які плюси та мінуси у проєкта?

Розвиток. Яку функціональність варто додати у майбутньому? Які канали спробувати? Інші ідеї.

Де продати

У 2021 на ринку утворилася «бульбашка». Проєкти вартістю до $50,000 можна продати за суму, яка рівна х10 річного доходу. (Якщо ви зробили саас із витратами на рівні $0/м, який приніс дохід $500, ставте цінник $5000.)

Я розділяю майданчики для продажу на 2 категорії.

Проєкти вартістю від $1,000 до $10,000 публікуйте на SideProjectors, IndieMaker, Transferslot, BuyMySideProject та MicroAcquire. Я виходив на усі перелічені платформи і отримував хоча б один відгук на оголошення з кожної. Підвищіть шанси — вийдіть на всі майданчики.

Проєкти вартістю більше $10,000 отримають відгуки лише з MicroAcquire. Можете спробувати також Flippa. Вона мені не подобається через кількість шлаку та застарілий підхід до продажу нематеріальних активів, тому не користуюся.

Повторюю, не скупіться на слова та скріншоти. Розкажіть історію, покажіть цифри, озвучте ідеї щодо розвитку.

Процес

Після публікації оголошення вам почнуть надходити пропозиції. Хтось пропонуватиме половину суми тут і зараз, хтось попросить дзвінок, хтось скріншоти чи письмові відповіді на питання.

Спілкування триватиме від тижня до місяця. Не спалюйте мости одразу, якщо пропонують менше, ніж очікували. Послухайте пропозиції та аргументи, спробуйте поторгуватися. Рекомендую одразу завести Гуглодокумент з питаннями та відповідями, а також — переліком усього, що потрібно передати новому власнику.

Зазвичай, покупець пропонує підписати документ куплі-продажу, де також зазначені умови неконкуренції. Уважно прочитайте що вам пропонують, попросіть видалити чи відредагувати те, що викликає дискомфорт.

Наприклад, у одній з угод мене просили про неконкуренцію протягом 3 років. При ціні продажу до $10,000 я запропонував знизити термін до 1 року. Іноді просять підписати додаткові документи, як от «про нерозголошення». Підписую все у електронній формі через DocuSign чи HelloSign.

Якщо покупець не зметикував, я також пропоную включити у договір 1-3 місяці підтримки з моєї сторони: відповіді на питання, дзвінки раз на 2 тижні, чи нові ідеї.

Односторінкова угода, яку я отримав від покупця

Гроші можете отримати SWIFT-переказом в Україну чи на рахунок в Payoneer. Я розбиваю переказ на дві частини, так покупцеві комфортніше. Після першого платежа передаю технічну частину, після другого — домен.

Іноді покупці пропонують скористатися Escrow. Це сторонній сервіс, який заморожує гроші покупця у себе і передає вам, коли угода завершена. Так безпечніше. Якщо цього не уникнути, прошу покупця оплатити комісії.

Коротко

Ця нотатка розповідає як продати веб-проєкти вартістю від $1,000 до $50,000. Єдине, що може зацікавити потенційного покупця в цьому випадку — це результати у вигляді доходу чи користувачів.

Покупець захоче дізнатися: витрати, бізнес-модель, дохід, маржинальність, користувачів, обслуговування, маркетинг та продажі, підтвердження цифр, причини продажу, ідеї на розвиток.

Щоб підвищи шанси на продаж опублікуйте оголошення на всіх майданчиках: SideProjectorsIndieMakerTransferslotBuyMySideProject та MicroAcquire. Розкажіть історію, покажіть цифри, озвучте ідеї щодо розвитку.

Спілкування триватиме від тижня до місяця. Заведіть Гуглодокумент з питаннями, відповідями та переліком усього, що потрібно передати новому власнику.

Перед продажем уважно прочитайте угоду, поросіть внести правки у формулювання, якщо потрібно. Також запропонуйте покупцеві підтримку протягом мінімум 1 місяця.

Гроші можете отримати SWIFT-переказом в Україну чи на рахунок в Payoneer. Іноді покупці пропонують провести угоду через Escrow, попросіть сплатити комісію.

Успіхів!